Позакласна робота


Проект
Тема Міфи і правда про алкоголь
Мета: Виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я громадян як найвищої соціальної цінності; формування валеологічного світогляду; формування та пропаганда здорового способу життя; профілактика шкідливих звичок; формування почуття відповідальності за свої дії та активної життєвої позиції учнів; розвиток вмінь працювати з додатковою літературою, вміти знаходити і аналізувати інформацію; розвиток вмінь проводити дослідження.
Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійні засоби, плакати.
Форма проведення: виховна година з презентацією проекту «Міфи і правда про алкоголь», робота над яким тривала 1 місяць.
Хід заходу
І. Вступ
Вступне слово вчителя

Ти  знаєш,  що  ти  —  людина?
Ти  знаєш  про  це  чи  ні?
Усмішка  твоя  —  єдина,
Мука  твоя  —  єдина,
Очі  твої  —  одні.

Більше  тебе  не  буде.
Завтра  на  цій  землі
Інші  ходитимуть  люди,
Інші  кохатимуть  люди  —
Добрі,  ласкаві  й  злі.

Сьогодні  усе  для  тебе  —
Озера,  гаї,  степи.
І  жити  спішити  треба,
Кохати  спішити  треба  —
Гляди  ж  не  проспи!

Бо  ти  на  землі  —  людина,
І  хочеш  того  чи  ні  —
Усмішка  твоя  —  єдина,
Мука  твоя  —  єдина,
Очі  твої  —  одні.
В. Симоненко
Вчитель. Всі ми з вами неповторні і індивідуальні. Всі ми хочемо бути щасливими і хочемо, щоб наші мрії збулись. Давайте згадаємо про те, про що ми мріяли у дитинстві? А про що мрієте зараз? (відповіді учнів)

Вчитель: Від кого залежать чи збудуться ваші мрії чи ні? Що ви робите для того, щоб вони збулися? А чого ви не робите, щоб не зіпсувати свого майбутнього? (відповіді учнів)

Вчитель: Давайте подивимось на ці фотографії. Як ви думаєте, що чекає цих людей у майбутньому. Слайд 1(на фото усміхнені люди)


А що чекає цих людей у майбутньому? Слайд 2 (на фото люди, які систематично вживають алкоголь) (відповіді учнів)
Вчитель: За даними національної ради з питань охорони здоров’я щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей. Майже 40% українських підлітків 14 - 18 років регулярно вживають спиртні напої. Алкоголь є причиною передчасної смерті майже 30% українських чоловіків, такі цифри наводять у Всесвітній організації охорони здоров’я України. На думку вітчизняних медиків, наразі в Україні нараховується 700 тисяч лише офіційно зареєстрованих алкоголіків. Слайд 3. Чому люди заглядають у чарку? Які соціальні й вікові групи страждають від алкоголізму? Все більше людей поповнює ряди алкоголіків.  Які ж причини пияцтва? На всі запитання ми відповідали і на виховних годинах і на уроках біології. А сьогодні ми поговоримо про міфи, які ми часто сприймаємо за правду. Сьогодні ми презентуємо проект, над яким ви працювали цілий місяць: шукали інформацію, збирали матеріали, проводили опитування.

ІІ. Презентація проекту
1.      
Учениця:
Щоб випити – для цього приводи:
Христини, свято, зустрічі, проводи,
Мороз, відлига, радість, рік Новий,
Веселий настій і сумний,
Розлука, поминки, весілля,
Одужання і новосілля,
На службі успіх, новий чин,
І так – пияцтво без причин.

Учень:
Між традицій дивнуватих
Є традиція одна:
Чи то зустріч, чи то свято –
Треба пить і пить до дна!
П’єш одну і другу, п’яту,
Сьому, восьму і дев’яту…
Тиснуть друзі, ладні бить.
А коли мені багато?
А коли не можна пить?
А коли якась причина,
Завтра зранку в формі буть?
То це я вже не мужчина?
Хоч давись, а мусиш пить!

Вчитель:
Досліджуючи вплив алкоголю на організм людини, вчені провели експеримент. До нього залучили групу із шести чо­ловіків, їм роздали гвинтівки, однакову кількість набоїв і запропонували здійснити стрільбу по мішенях з відстані 250 метрів. Результати першої частини експерименту були такі: 86 відсотків куль влучили у мішені, а 14 відсотків — у щити, на яких були розташовані мішені. Отже, жодна з куль не потрапила за межі цілі.
Потім кожному учаснику експерименту дали випити 100 грамів пива. Після цього чоловікам знову роздали таку саму кількість набоїв і запропонували вдруге здійснити стрільбу по мішеням.
Як ви гадаєте, якими виявилися результати другої частини експерименту? Якою була влучність: меншою, біль­шою чи такою самою?
Учні відповідають на запитання.
Насправді результати експерименту виявилися наступ­ними: у мішені влучило 20 відсотків куль, у щити — 34, а 46 відсотків куль взагалі не влучили у ціль.
Отже, експеримент показав, що влучність стрільби на­віть після вживання малої кількості алкоголю зменшилася майже наполовину.
Як ви гадаєте, чому алкоголь змінив координацію рухів стрілків?
Вчені довели, що навіть невелика кількість алкоголю погіршує зір (звужує поле зору, знижує відчуття кольору), слух, координацію рухів. Такі процеси відбуваються через те, що під впливом алкоголю уповільнюються фотохімічні процеси в сітчатці очей. Крім того, знижується швидкість реакції людини.
Можна навести багато прикладів щодо негативного впливу алкоголю. Ось один з них. У Німеччині на початку XX століття дві групи солдатів виконували однакову фізичну роботу. Одній групі при стом­ленні давали пиво, іншій — ні. І не дивлячись на те, що солдати, які вживали пиво, казали, що воно викликає при­лив нових сил і знімає втому, робота їх значно відставала праці солдат, які не вживали пива.
Алкоголь згублено впливає на будь-який організм, на­віть на фізично загартований організм спортсмена. Відомий хокеїст Борис Майоров зауважив, що нині, у вік небачених спортивних рекордів, спортсмен, щоб досягти високих ре­зультатів, повинен стримувати себе від багатьох спокус, у першу чергу від алкоголю. І це не абстрактна філософія, а висновок, зроблений на прикладі трагічних доль його близьких друзів.
Спортсмен, який вживає алкоголь, може загинути пі час тренувань через розрив судин, що втрачають еластичність. Алкоголь небезпечно впливає на людину не лише од­разу після його вживання, він дуже довго виходить з організму. В мозкові його рештки знаходять навіть через 16 днів.
Алкоголізм — соціальне лихо, несумісне з принципами моралі. Він згубно впливає на виховання дітей, руйнує сім'ї. Внаслідок зловживання алкоголю у людини розвиваються грубість, егоїзм, розбещеність. П'яниці втрачають людське обличчя, стають порушниками закону і громадського поряд­ку. Спирт руйнує здоров'я, позбавляє людину волі, калічить, веде до розвитку злочинності і деградації особистості.
Ось далеко неповний перелік лих, до яких призводить алкоголь.

Вчитель: Часто від дорослих ми можемо почути та слова: «алкоголем можна зігрітися», «алкоголь в малих дозах не шкідливий», «наші предки теж пили, і ми будемо» і таке інше. Наше завдання розібратися – міфи це все чи правда. Для цього ми виконували проект «Міфи і правда про алкоголь»
Завдання проекту:
1.     Проаналізувати вислови про алкоголь з метою виявлення правдивості чи неправдивості цих тверджень.
2.     З’ясувати традиційність вживання алкогольних напоїв в Україні.
3.     Дослідити ставлення людей інших країн до вживання алкогольних напоїв
4.     Провести соціологічне дослідження серед учнів 9 класів ЗОШ №18
5.     Дібрати  вислови відомих людей або вислови з народної творчості про алкоголь.
6.     Узагальнити матеріал, створивши мультимедійну презентацію, створити власний сайт «Молодь проти алкоголю» і презентувати зібраний матеріал в Інтернеті.
Гіпотеза: твердження про корисність і безпечність алкоголю, які лунають із засобів масової інформації, є міфами.
Місяць тому ви були поділені на групи і кожна група отримала своє окреме завдання, а крім того вам потрібно було розібратися в тій інформації, яка лунає із засобів масової інформації або від дорослих людей: правдива ця інформація чи є міфом.
Пригадаємо, які завдання отримала кожна група:
Група 1 – дослідження традицій вживання алкогольних напоїв в Україні
Група 2 – дослідження ставлення людей інших країн до вживання алкогольних напоїв
Група 3 – соціологічне дослідження серед учнів 9 класів ЗОШ №18
Група 4 – пошук висловів відомих людей про алкоголь.

Презентація проекту
Перед учнями аркуш паперу, на якому записані твердження про алкоголь. Їх завдання: відмітити - правда це міф, використовуючи отримані результати дослідження .

Аркуш1
Вислів
Правда
Міф
1.      
Алкогольні напої – це наркотики


2.      
Дитячий організм більш піддається впливу алкоголю


3.      
Алкоголь не викликає алкоголізму


4.      
Алкоголь знижує інтелект


5.      
Алкоголь допомагає спілкуванню


6.      
Помірні дози алкоголю корисні


7.      
Наслідок запліднень у нетверезому стані – недорозвинені діти


8.      
Алкоголь підвищує апетит


9.      
Алкоголь зігріває організм


10.  
Алкоголь негативно впливає на статеву функцію


11.  
Алкоголь викликає сон


12.  
Алкоголь – зброя масового знищення


13.  
Вино захищає від інфаркту


14.  
Алкоголь покращує імунітет


15.  
Алкоголь спеціально виробляється організмом


16.  
Алкоголь має прямий плив на рівень злочинності


17.  
Алкоголь надає хоробрості


18.  
Спирт успішно застосовується в медицині


19.  
Вино містить багато вітамінів і виводить радіацію


20.  
Вживання алкоголю в Україні є традиційним



Вчитель. А тепер давайте проаналізуємо кожен вислів (кожна група називає по черзі рішення по кожному вислову). Вчитель аналізує відповіді учнів і узагальнює їх з використанням теоретичного матеріалу.
1.     Алкогольні напої – це наркотики (правда)
Неодмінною складової всіх алкогольних напоїв є етиловий спирт. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВФ) в 1975 р. винесла спеціальне рішення:       « Вважати алкоголь наркотиком, таким, що підриває здоров'я ». Але в нашій країні, яка входила до складу Радянського Союзу, ще в 1972 р. діяв ГОСТ 18300-72 на етиловий спирт, в якому в розділі 5 «Вимоги безпеки» говорилося, що «етиловий спирт - легко займиста, безбарвна рідина з характерним запахом, відноситься до сильнодіючих наркотиків, що викликають спочатку збудження, а потім параліч нервової системи». А. М. Тимофєєв у книзі «Нервово-психічні порушення при алкогольній інтоксикації » (1955) пише: «Алкоголь належить до наркотичних речовин, які діють паралізуючим чином на будь-яку живу клітину. Найбільшою чутливістю до алкоголю відрізняються клітини центральної нервової системи, особливо клітини кори головного мозку».  Слайд 4
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
42 (84%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим.

2.     Дитячий організм більш піддається впливу алкоголю (правда)
Тиршанов і Рейц з лабораторії Бехтерєва встановили набагато сильніший вплив алкоголю на молоді організми, які розвиваються. При прийомі алкоголю цуценятами протягом 1,5-3 місяців встановлена разюча різниця у величині голови у тих, які вживали алкоголь, і у нормальних цуценят. При зважуванні у всіх випадках півкулі мозку, особливо лобові частки у цуценят, які отримували алкоголь важили менше, ніж у інших. Ефект стає помітнішим, якщо з більш раннього віку починали давати алкоголь. Смертельна доза для дорослої людини 7-8 г алкоголю на кілограм ваги, що приблизно відповідає 1-1,25 л горілки. Для дітей смертельна доза (г / кг ваги) у 4 - 5 разів менше, ніж для дорослих!
Результати роботи лікарів і педагогів Відня, які оцінювали вплив різних доз алкоголю на успішність школярів, показали що, навіть при «помірних» дозах, знижується розумовий потенціал, погіршується пам'ять, з'являється апатія до навчання, допускаються помилки при математичних обчисленнях. Слайд 5
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
46 (92%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим.

3.     Алкоголь не викликає алкоголізму (міф)
Які б не були важкі наслідки алкоголізму, корінь проблеми не в ньо­му. Трагедія починається з найпершого випадку вживання алко­голю. Враховуючи, що етанол — наркотик і протоплазматична отрута, кож­ній освіченій людині повинно бути ясно, що боротися з алкоголізмом, не запобігаючи вживанню алкоголю — це все одно, що боротися з вбивством під час війни.
Абсолютно очевидно, що якщо йде війна — будуть і поранені, і вби­ті. А якщо має місце вживання спиртних напоїв, яке, до того ж, в так зва­них «культурних» формах позиціонується престижним, то будуть і п'яниці, і алкоголіки. Не визнати цього можуть лише ті, хто абсолютно отруїв свій мозок алкоголем, або ж задоволений існуючим становищем і хотів би стабілізації досягнутого рівня споживання, а значить — продовження деградації і повного вимирання нашого народу.
Люди добровільно впускають ворога до своїх вуст, а він викрадає їх мозок (Шекспір) Слайд 6
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
46 (92%) учні із 50 вважають цей вислів міфом.

4.     Алкоголь знижує інтелект (правда)
У людини немає такого органу, який би не страждав від вживання алкоголю, не важливо горілка це, чи вино, чи пиво. Однак, найбільше страждає мозок. Тому що там концентрація алкоголю максимальна.
Механізм руйнування організму дуже простий. Його наочно демонструє один приклад. У 1961 році троє американських учених-фізиків Найслі, Москоу і Пеннінгтон розглядали у виготовлений ними довгофокусний мікроскоп людське око. Що ж побачили фізики? Вони побачили стінки судин, побачили лейкоцити (білі кров'яні тільця) і еритроцити (червоні кров'яні тільця, які переносять кисень від легень до тканин, а вуглекислий газ - в зворотному напрямку). По судинах текла кров, все знімали на плівку. Під час обстеження чергового пацієнта фізики були вражені - у людини по судині гуляли тромби: згустки склеєних еритроцитів. Вони їх образно назвали виноградні грона. Фізики перелякалися, а людина сидить як ні в чому не бувало. У другого-третього нормально, а у четвертого знову тромби. Почали з'ясовувати і виявилося: ці двоє вживали алкоголь.
Потім фізики дали тверезій людині, у якого в судинах було все нормально, випити келих пива. Через 15 хвилин у крові колишньої тверезої людини з'явилися алкогольні склеювання еритроцитів. Цей досвід аналогічний шкільному досвіду на уроці біології, коли в пробірку з водою капають декілька крапель крові, вода зафарбовується в оранжевий колір, тут же в пробірку крапають кілька крапель горілки, і на очах кров згортається в пластівці. «Виноградні грона», буквально, забивають капіляри мозку людини, що живлять його клітини, внаслідок чого настає гіпоксія, тобто кисневе голодування клітин мозку. Саме гіпоксія і сприймається людиною як нібито нешкідливий стан сп'яніння. І це призводить до «оніміння», а потім і відмирання ділянок головного мозку. Ю. К. Пугач у книзі «126 вправ з розвитку пам'яті» пише: «Якщо ви хочете зберегти всю гнучкість своєї пам'яті, потрібно уникати алкоголю».
Але і це ще не все. Дія алкоголю не обмежується 1 -2 святковими днями - начебто випив і все. Ні. Американські вчені встановили, що вживання 200 гр. «сухого» вина знижує інтелект людини на 18-20 днів! Таким чином, алкоголь та інтелектуальна діяльність не сумісні!
Доведено, що навіть маленькі дози алкоголю послаблюють розумові здібності. В. М. Бехтєрєв Слайд 7
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
48 (96%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим.
5.     Алкоголь допомагає спілкуванню (міф)
На запитання «Навіщо Ви вживаєте спиртні напої?» багато хто недовго думаючи (і абсолютно ігноруючи при цьому об'єктивні наукові факти) відпо­відають: «Це допомагає спілкуванню». Надалі слідують скоріше емоційні, ніж раціональні міркування про «зняття всіляких перешкод», «розкріпачен­ня», «позбавлення комплексів» тощо.
Але давайте міркувати логічно. Якщо люди не змогли порозумітися без дії отруйних речовин на свою нервову систему, то яка ж вірогідність то­го, що у них це вийде після хімічного отруєння? Навпаки — алкоголь вста­новлює додаткові перешкоди для взаєморозуміння. Вже однієї пляшки пива (а цим дуже рідко обмежуються «дружні» зустрічі) досить, щоб затуманити свідомість співрозмовників, створити перешкоди точному вираженню думок, що вже не усвідомлюються тими, хто прийняв дозу алкоголю.
Під впливом етанолу людське спілкування втрачає змістов­ність, набуває примітивних форм. Слайд 8. Втрачається здатність уважно слухати, стежити за своєю мовою, контролювати поведінку. Яскраво проявляється схильність до стереотипних і безглуздих виразів, до порожньої гри словами. Тваринні інстинкти та найнижчі пристрасті захоплюють свідомість. Але все це помітно лише сторонньому, тверезому спостерігачеві.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
44 (88%) учні із 50 вважають цей вислів міфом.

6.     Помірні дози алкоголю корисні (міф)
Зараз багато авторів пише (а газети і журнали, на жаль, друкують), що так звані «помірні дози», «культурне вживання» вина або пива не тільки нешкідливі, але й ледве не корисні. Всі ці твердження настільки ж безглузді, наскільки й небезпечні.
Щоб залучити людину до вживання якоїсь отрути, потрібно зовсім небагато. Досить приховати від наївного споживача правдиву інформацію про властивості пропонованого «продукту», нав'язуючи йому односторонню думку про його «користь». А якщо корисних властивостей у товару не виявиться — їх доведеться просто вигадати, хоча б для «малих доз»!
Численні досліди на тваринах, проведені Іваном Петровичем Павловим, показали, що після порівняно невеликих доз алкоголю у собаки гас­нуть вироблені умовні рефлекси (відновлюються лише через шість днів). Досліди пізніших років підтверджують негативну дію алкоголю на нервову систему.
Друкарка, якій перед початком роботи дали випити 25 грамів горілки, робила помилок на 15-20% більше, ніж завжди. Водії автомашин пропускали заборонні знаки, стрілець не міг точно влучити у мішень.
На виконанні більш складних завдань вплив «малих доз» прийнятих всередину розчинів етилового спирту позначається ще сильніше. При цьо­му етанол не тільки знижує працездатність, але й зменшує прагнення до творчості. Навіть ті, хто п'є «найпомірніше», згодом стають нездібними до систематичної роботи.
Відомий фізик-теоретик Лев Давидович Ландау в своїх спогадах писав: «Традиційно випитий новорічний келих шампанського на цілий мі­сяць позбавляє мене творчої активності».
Таким чином, якщо вживати алкоголь частіше, ніж один-два рази на місяць, мозок так і не зможе звільнитися від впливу наркотичної отрути і весь час перебуватиме в отруєному стані. А в разі безперервної дії алкоголю на мозок шкода, що завдається йому, звичайно ж, очевидна. Отже, для алкоголю не існує нешкідливих доз, як і для будь-якого наркотику.
Річка починається зі струмка, а п’янство зі склянки. Народна мудрість. Слайд 9
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
36 (72%) учні із 50 вважають цей вислів міфом.

7.     Наслідок запліднень у нетверезому стані – недорозвинені діти (правда)
Відхилення від норма­льного розвитку плоду мають місце навіть у разі «найпомірнішого» вживання алкоголю. Вони проявляються (якщо не не­гайно, то в наступних поколіннях) в різних вроджених дефектах роз­витку, що об'єднуються загальним медичним терміном — алкоголь­ний синдром плоду Це може бути косо­окість, вроджена глухота, зменшені розміри мозку і черепної коробки, вро­джені пороки серця, розумова відсталість, недорозвинення кінцівок або ж повна відсутність окремих частин тіла.
Для появи дегенеративного потомства зовсім не обов'язково, щоб батьки були алкоголіками. Якщо має місце будь-яке вживання алкоголю хоча б одним із батьків, вже достатньо велика ймовірність по­яви дітей з важкими змінами психіки.
Алкоголь, будучи токсином і мутагеном, спри­яє також народженню так званих «сіамських близню­ків» — дітей з яскраво вираженою вродженою потво­рністю. Це результат неправильного розвитку двох яйцеклітин, пошкоджених алкоголем. В результаті обстеження півтори тисяч матерів та їх дітей з'ясува­лося, що відхилення від норми спостерігаються у 2% дітей, що народилися від матерів, які зовсім не вживали спиртного. Цей показник підвищується до 9% серед дітей «помірно» питущих матерів. У дітей, матері яких п'ють бага­то, показник відхилення від норми складає 74%. Причому в останніх, як правило, реєструється не одне, а декілька відхилень.
А розумово відсталі діти, що народилися від питущих батьків, неми­нуче дають таке ж потомство, і відбувається все наростаюче зниження ін­телектуального рівня нації. І катастрофічно зростаюча кількість дефектив­них і розумово відсталих дітей це підтверджує. Вже пройшли ті часи, коли
низький рівень розумових здібностей підростаючого покоління можна було замаскувати, сховавши невеликий відсоток дефективних дітей в спеціалізо­вані школи-інтернати. З приводу небувалого раніше в історії зниження інтелектуальних здібностей тих, що навчаються, б'ють тривогу вже не тільки в звичайних школах, але і у вищих навчальних закладах! Слайд 10


Результати соціального опитування учнів 9-х класів
46 (92%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим.

8.     Алкоголь підвищує апетит (міф)
Під впливом алкоголю залози, розташовані в стінці шлунку, почина­ють активніше виробляти шлунковий сік, що і сприймається як підвищен­ня апетиту. Проте під впливом подразнення залози спочатку виділяють ба­гато слизу, роз'їдаючи при цьому стінки шлунку, а з часом виснажуються і атрофуються.
Таким чином, у людини спотворюється відчуття апетиту. Природ­не відчуття голоду перебільшується, відбувається перевантаження шлунко­во-кишкового тракту, порушується нормальне травлення. Наслідки цього — нездорова повнота, розлад травного апарату.
Таким чином, викликаючи несправжнє відчуття підвищення апетиту, насправді кожна порція алкоголю тільки посилює зміни у всьому залозисто­му апараті травного тракту. При повторних прийомах алкоголю захисні і компенсаторні механізми виходять з ладу і зміни тканин і органів ста­ють незворотними.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
41 (82%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 11

9.     Алкоголь зігріває організм (міф)
Часто можна почути, нібито горілка зігріває, а хороша порція вина — і грипу як не бувало. Проте кожен безграмотний селянин споконвіку знав,
що вживання алкоголю на холоді призводить до дуже швидкого заме­рзання людини.
Незважаючи на те, що етиловий спирт дійсно є джерелом енергії, алкогольні калорії, на відміну від такої ж кількості калорій, отриманих, ска­жімо, з вуглеводів, не живлять і не зігрівають організм, а спалюються ма­рно, руйнуючи при цьому його клітинну і молекулярну структуру.
Під впливом алкоголю швидко настає параліч шкіряних судин. Вони розширюються, і до поверхні тіла притікає більше крові. Людині здається, що вона зігрілася, але насправді це обман: нагрівається тільки шкіра, яка дуже швидко віддає отримане тепло назовні. Організм втрачає нормальну чутливість до холоду і шкіра перестає реагувати на зниження температури тіла стисненням кровоносних судин.
В тому, що температура тіла дійсно знижується, неважко перекона­тися як теоретично (скориставшись законом збереження енергії) так і прак­тично (провівши її вимірювання за допомогою термометра).
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
17 (34%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 12

10.       Алкоголь негативно впливає на статеву функцію (правда)
Алкоголь, досягаючи з кров'ю статевих залоз, створює на них прямий травмуючий вплив. Як і в будь-яких інших органах в статевих залозах відбувається тромбоз і руйнування дрібних судин, в результаті чого частина клітин позбавляється кисню і харчування й гине. Здатність до регенерації основних чоловічих статевих залози - сім'яників у дорослих чоловіків практично відсутня. У алкоголіків в сім’яних канальцях утворюється менше статевих клітин, вони мають дефекти форми, переважна частина статевих клітин або всі вони нерухомі.
У жінок алкогольні порушення статевих функцій наступають швидше, і є ще глибшими, ніж у чоловіків. Численні спостереження лікарів педіатрів, а також великий експериментальний матеріал, накопичений в дослідах на тваринах, дозволяють зробити цілком певний висновок: жінки, які п’ють нездатні відтворювати повноцінне потомство. Народжені ними діти завжди виявляють ті чи інші відхилення у фізичному або психічному розвитку.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
42 (84%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим. Слайд 13

11.       Алкоголь викликає сон (міф)
«Сон», який настає в результаті сильного сп'яніння, це не сон у звичайному фізіологічному сенсі. Це втрата свідомості внаслідок нейрохімічних порушень, викликаних в першу чергу алкогольною гіпоксією мозку - алкогольна кома. Іншими словами, під час кисневого голодування організм не може дихати і, щоб полегшити дихання (щоб людина не загинула), відбувається захисна реакція організму - «сон», щоб знизити швидкість обміну речовин у ньому і споживання кисню.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
6 (12%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 14

12.       Алкоголь – зброя масового знищення (правда)
Найяскравішим прикладом знищення «алкогольної бомбою» людей, є доля аборигенів Північної Америки. Цей народ налічував 100 мільйонів чоловік.
За даними професора Б.І. Іскакова, яка всебічно вивчила цю проблему, руйнування моральності починається дуже рано, вже при так званому «помірному» споживанні спиртних виробів, тобто 3-4 л на рік на душу населення. При такому рівні споживання спиртного поволі починається алкогольно-моральний колапс. Починається падіння моралі серед дорослих та молоді. А як відомо з історії, з падіння моралі починалася загибель всіх загиблих до цих пір розвинених цивілізацій. З подальшим зростанням споживання алкоголю до 6-8 літрів в рік на людину зростає алкоголізація плазми нервових, статевих і імунозахисних клітин. Починається розвиток загальної атмосфери застою, потурання, консерватизму, передкризового стану економіки та виробництва; відставання техніки, освіти, культури, науки, мистецтва.
Зі зростанням споживання алкоголю до 10-15 і більше літрів починається ланцюгова реакція виродження і деградації народів за законом «трьох поколінь »: залишається відносно здоровою половина батьків, чверть дітей, одна восьма онуків - з незворотним руйнуванням генофонду.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
47 (94%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим. Слайд 15

13.       Вино захищає від інфаркту (міф)
Дуже часто доводиться чути, нібито певні сорти вина зменшують ри­зик серцево-судинних захворювань.
Ось що насправді показують дослідження вчених: «регулярне вжи­вання алкогольних виробів в малих дозах (10 г етилового алкоголю що­дня або через день), ймовірно, скорочує ризик розвитку ІХС (ішемічної хвороби серця) для населення деяких країн».
Як бачимо, ризик вивчався тільки відносно ішемічної хвороби, при цьому не враховувалося значне підвищення ризику розвитку алкогольної залежності, а також повністю проігноровані неминучі негативні медичні і соціальні наслідки вживання алкоголю.
Патологоанатоми, дійсно, знаходили у тих, хто «лікувався» таким чином, прохідними коронарні артерії крупного калібру. Проте, крім чистих судин, у таких людей нерідко спостерігаються і «прочищений» мозок — зму­шені констатувати вони.
Більш того, дослідження дрібних внутрішньосерцевих судин пока­зують глибокі зміни судинних стінок зі склеротичними нашарування­ми як в самих стінках, так і в міокарді, що оточує їх. Ці зміни в судинах призводять до тих же явищ ішемії міокарду, тобто до недостатнього кро­вопостачання з подальшим кардіосклерозом, як і при захворюваннях сте­нокардією.
Таким чином, вживання вина «для лікувальної мети» врешті-решт викликає порушення роботи серцево-судинної системи у вигляді алкого­льної гіпертонії й ураження міокарду.
Люди, які ведуть здоровий спосіб життя (тобто не палять, не вживають алкоголю та інших наркотиків, займаються фізкультурою та утри­муються від харчових продуктів високої жирності) не потребують знижен­ня ризику виникнення ішемічної хвороби за допомогою дії на свій ор­ганізм алкогольних отрут.
А тим, хто реально схильний до ризику серцевих нападів, для не­шкідливого захисту радять пити виноградний сік. Саме до такого висновку приводять результати досліджень доктора Джона Фолтца з Вісконсійської медичної школи : тоді як червоне вино знижує активність тромбоцитів (кро­в'яних тілець, що створюють тромби в судинах) всього на 45%, червоний виноградний сік дає 75%.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
20 (40%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 16

14.       Алкоголь покращує імунітет (міф)
Дуже часто можна почути, що приймаючи алкоголь можна попередити грип, застуду і інші захворювання. В Академії наук Франції вирішили перевірити цей факт і провели досліди, стосовно впливу алкоголю на віруси, які викликають грип і інші захворювання. Досліди показали, що алкоголь не впливає на протизапальну дію вірусу грипу, в тому числі на інші віруси, і що на спирт не можна надіятись як на засіб, здатний захистити людство від інфекцій і зупинити епідемію. Напроти, як показали досліди, люди, які вживають алкоголь більш схильні до вірусних інфекцій.
Дані, отримані Французькою академією, повністю підтверджують раніше опубліковані спостереження І. А. Сікорського, який писав, що під час епідемії черевного тифу взимку1897-1898 років серед працівників Києва, які вживали алкогольні напої захворюваність була в чотири рази вище, ніж у тих, хто алкоголь не вживав взагалі.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
50 (100%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 17

15.       Алкоголь спеціально виробляється організмом (міф)
Іноді можна почути, нібито алкоголь постійно синтезується людсь­ким організмом і його присутність необхідна для нормального існування людини.
Це лише наполовину правда: етиловий спирт є проміжним продук­том розпаду більш складних органічних речовин, тобто він, справді, ча­сто з'являється в нашому організмі. Але так само швидко він розкладаєть­ся на простіші хімічні речовини, і його мізерна кількість, яка утворюється під час таких реакцій, не може завдати організму тієї шкоди, яку наносить те поглинання людиною алкогольних сумішей навіть в «найпомірніших» до­зах, що стало сумною «традицією».
Таким чином, твердження про необхідність присутності в організмі алкоголю, а тим більше — про нібито його постійний та цілеспрямований синтез є, м'яко кажучи, перебільшенням.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
21 (42%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 18

16.       Алкоголь має прямий плив на рівень злочинності (правда)
Чим довше п'є людина, тим сильніше страждають її моральні якості. А падіння моральності позначається на втраті сорому. Це справе­дливо зазначив Лев Миколайович Толстой: «Не у смаку, не в задоволенні, не в розвазі, не у веселощах полягає причина всесвітнього розповсю­дження гашишу, опіуму, вина, тютюну, а лише в потребі приховати від себе вказівки совісті». Слайд 19. Тверезій людині соромно вкрасти, соромно вбити. Питущій — нічого не соромно. Тому, якщо людина хоче зробити вчинок, який забороняє їй совість, вона намагається заглушити голос совісті, цілеспрямовано одур­манюючись. Неважко помітити, що люди, які живуть аморально, набагато більше, ніж чесні та порядні, схильні до одурманюючих речовин.
Здатність відчувати сором втрачається питущими дуже швидко. Па­раліч цього високого людського почуття принижує людину в моральному сенсі значно більше, ніж будь-який психоз. Не дивно, що зростання захво­рюваності та смертності, а також злочинності у будь-якій країні в точності відповідає рівню споживання алкоголю.
Навіть при рідко допустимих прийомах алкоголю людина не­помітно для самої себе морально опускається: вона місяцями, роками, а інколи і все життя продовжує стояти перед тими ж моральними питаннями, які не давали спокою тверезій, не одурманеній совісті, ні на крок не просу­ваючись до їх розв'язання.
А в розв'язанні цих питань і полягає весь рух життя!
От і стоїть нерухомо людина на одному і тому ж, колись засвоєному рівні світогляду, впираючись при всякому періоді прояснення все в ту ж са­му стінку, в яку вона впиралася 10-20 років тому. Немовби свідомо притуп­лює те вістря своєї думки, яке могло б пробити її.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
48 (96%) учні із 50 вважають цей вислів правдивим.

17.       Алкоголь надає хоробрості (міф)
Деякі люди п’ють для хоробрості. Насправді навіть після прийому алкоголю не хоробрість проявляється, а пригнічується почуття сорому, яке захищає моральність людини, а тим самим – суспільство від аморальності. Тверезому соромно завдати неприємності іншому, образити жінку чи дитину, соромно перед друзями бути непорядним, соромно перед суспільством вести себе не достойно. А випила людина – і нічого йому не соромно. Він «хоробро» погрожує, затіває сварку, нецензурно висловлюється – тобто робить те, чого ніколи не дозволив би собі у тверезому стані.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
20 (40%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 20

18.       Спирт успішно застосовується в медицині (міф)
Важко вигадати більш підлий обман, ніж порада «лікуватися» алко­голем! Це варварське розпорядження (під яким, до речі, не наважиться по­ставити свій підпис жоден свідомий лікар) наполегливо і безжально позбав­ляє здоров'я мільйони людей. Алкоголь руйнує всі тканини і органи людсь­кого тіла, призводячи врешті-решт до ранньої смерті. Важкі наслідки вжи­вання алкоголю настають не відразу. Вони посилюються поступово, і навіть коли хворий гине, причину часто пояснюють чимось іншим.
Тому дуже небагато захворівших з вини алкоголю розуміють, в чому причина (або одна з істотних причин) їх важкої хвороби. Про це краще за всіх знають хірурги й патологоанатоми.
У зв'язку з тим, що про алкоголь як «лікувальний засіб» до цих пір розповсюджується багато брехливих тверджень, потрібно внести ясність до розуміння даного питання: етиловий спирт може бути лише розчинником або консервантом у ліках, але ніякими так званими «лікувальними» вла­стивостями не володіє. Більш того, корисна дія ліків, виготовлених на спир­ту, часто зводиться нанівець дією алкогольної отрути.
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
3 (6%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 21

19.       Вино містить багато вітамінів і виводить радіацію (міф)
Широко поширена думка, нібито склянка алкогольного виноградного вина «містить добову норму вітамінів». Багато хто повторює цю неправду, вичитуючи її у літературі і статтях періодики, які пропагують винопиття під гаслом «вино антипод згубної горілки». Але якщо заглянути в довідник по виноробству, то можна побачити, що відбувається з пожив­ними речовинами і вітамінами винограду у міру його перетворення. Вміст вітамінів та інших поживних речовин в ньому зменшується до вкрай малих величин.
Але найголовніше — цукор, що міститься у винограді, при виробни­цтві сухого виноматеріалу перетворюється на наркотик — етиловий спирт.
Деякі люди наївно вважають, нібито алкоголь виводить радіонукліди з організму.
Насправді зафіксоване при прийманні всередину вина (або будь-якого іншого розчину етанолу) тимчасове зменшення радіаційного фону в місцях скупчення радіонуклідів — щитовидній залозі, легенях, спинному і кістковому мозку — свідчить лише про перерозподіл радіонуклідів по всьому кров'яному руслу.
Більш глибокі дослідження, що проводилися за допомогою мічених атомів, доводять, що радіація таким чином не «виводиться», а розподіля­ється по раніше не заражених органах.
«Пам'ятка населенню по радіаційній безпеці» розставляє всі крапки над «і» в даному питанні: «Особливо звертаємо вашу увагу, що численними дослідженнями встановлено: прийом алкоголю не чинить профілакти­чної дії при опромінюванні організму людини, а навпаки посилює роз­виток променевого ураження».
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
31 (62%) учні із 50 вважають цей вислів міфом. Слайд 22

20.       Вживання алкоголю в Україні є традиційним (міф)
Результати соціального опитування учнів 9-х класів
34 (48%) учні із 50 вважають цей вислів міфом.
Вчитель: Отже, як відносились наші предки до вживання алкоголю.
Цю інформацію готувала перша група  

3. Презентація своєї роботи групою №1
Злодій, який краде розум, - так з давніх часів називають алкоголь. Людина не знала алкоголю довгі сотні тисяч років. Пияцтво — порівняно молода по­милка людства. Перейшовши до осілого способу життя люди почали займатися землеробством, гончарством. Вони помітили, що досить залишити в закритій посудині ягоди винограду або інші якісь плоди, як через кілька тижнів вони перетворилися на напій, що мав дивні властивості. Після його вживання в людей з'являлися хвалькуватість, агресивність.
         У Давній Русі алкоголь вживали рідко. Лише на великі свята варили медовуху або пиво, міцність яких не перевищувала 5—10 градусів. Чарка пускалася по колу, кожен чоловік мусив відпити з неї кілька ковтків. Зазвичай у будні ніяких спиртних напоїв люди не вживали, і пияцтво вважалося ганьбою та гріхом. Звичай пити з од­нієї чарки символізував повну довіру один до одного. Український народ здавна турбувався про духовне та фі­зичне здоров'я молодого покоління. Не можна було вжива­ти спиртні напої під час роботи. Особливо це заборонялося  молодятам, які нещодавно побралися і ще не мають дітей.
         На початку ХХ століття вживання алкоголю різко підскочило. В 1914 році перед світовою війною був прийнятий «сухий закон». В результаті виробництво і вживання алкоголю скоротилось майже до нуля – менше 0,2 літра на людину в рік, тобто менше склянки на людину в рік. І тільки в 1960 році в Україні, яка на той час була у складі Радянського Союзу, було перевищено середньосвітовий рівень вживання алкоголю 5 літрів. Отже можна зробити висновок, що вживання алкоголю в нашій країні не було традиційним, адже традиції формуються довше, ніж 45 років! Слайд 23

  
Вчитель: А як у світі відносяться до вживання алкоголю?
 На це запитання дадуть відповідь учні третьої групи.

4.    Презентація своєї роботи групою №2
Людство з давніх-давен знало про шкідливі наслідки зловживання алкоголем і робило спроби постави­ти перешкоди на його шляху. У Стародавньому Китаї був виданий наказ, що забороняв вживання спиртних напоїв. У Стародавній Спарті навмисно споювали рабів і показу­вали їх хлопчикам. На їхньому прикладі вихователі нама­галися прищепити юнакам відразу до пияцтва. У Стародавній Індії жорстоко карали жінок, які вжи­вали спиртні напої. Та й взагалі у цій країні заборонялося вживати спиртні напої представникам вищих каст.
Якийсь час і в Росії пияцтво переслідувалось державою. За часів правління Петра І п'яницям, які потрапили до в'язниці, вішали на шию важку чавунну медаль з написом «За пияцтво». Слайд 24

Твереза планета

Виявляється, більша частина населення планети, а саме — дві третини її мешканців — живуть тверезо. Понад 600 великих та малих народів світу не вживають алкоголю, не курять і не застосовують інших наркотиків. За даними Міжнародної академії тверезості у 41 державі світу діє абсолютний сухий закон, а ще в 40 країнах — закони тверезості. Наприклад, у такій невеликій країні як Бангладеш, за даними ВООЗ, зібраними у 2003 році, 87,4% чоловік і 99,7% жінок ніколи в житті не пробували алкоголь. Мусульманське населення арабських країн друге тисячоліття живе тверезо і не збирається скасовувати сухий закон.
Але Україна, як і майже вся Європа, забарвлена тривожним кольором наркотичних страждань.
Найбільші народи, які не вживають алкоголю: китайці (1 мільярд 125 мільйонів чоловік);
Прибічники 416 релігій земної кулі сповідують тверезість.
У багатьох європейських країнах вже діють законодавчі обмеження на вживання алкоголю: Слайд 25
Країна
в медичних установах
у навчальних закладах
у громад­ському транспорті
у парках та на вулицях
підчас
спортивних
заходів
у ресторанах
Білорусь
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона

Норвегія
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
Польща
часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона
Румунія
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
обмеження
часткова заборона

Словаччина
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
обмеження
часткова заборона

Словенія
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона

часткова заборона
часткова заборона
Туреччина
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
обмеження


Чехія
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова
заборона
часткова заборона
часткова заборона


Цими та іншими заборонними заходами європейські держави за­хищають своє населення (а особливо — молодь) від залучення до ал­когольно-тютюнової наркоманії.
Наприклад, у скандинавських країнах згідно з законом не можна стати міністром, педагогом чи медиком, якщо ти вживаєш алкоголь, тю­тюн або якісь інші наркотики. Вся освіта й охорона здоров'я в Норвегії та Швеції безкоштовні. В'язниці порожні, оскільки немає клієнтури (туди потрапляють, в основному, туристи з країн СНД). Алкоголь та тютюн продають виключно в спеціалізованих магазинах — в основному поза міською межею.
Вживання алкоголю, тютюну та інших наркотиків в ісламських дер­жавах заборонено Кораном. За куріння тютюну передбачено міри пока­рання батогами або ударами палиць по п'ятах. За торгівлю алкоголем, так само як і іншими наркотиками, передбачені жорсткі міри — аж до смертної кари. Тому алкогольної проблеми в арабському світі практично не існує.
Низка країн Європи вже вжила серйозних заходів щодо захисту населення від реклами пива (зокрема — і від непрямої його реклами шляхом спонсорської підтримки):
Слайд 26
Країна
Національне ТБ
Кабельне та
супутникове
ТБ
Національне радіо
Друковані видання
БіпЗорди
Місця про­дажу
Кіно
Білорусь
часткова заборона

ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
Данія

часткова заборона
ПОВНА
ЗАБОРОНА
обмеження
обмеження
обмеження
обмеження
Ісландія
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
Норвегія
ПОВНА
ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
Польща
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
Туреччина
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
ПОВНА
ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
Франція
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона

часткова заборона
ПОВНА ЗАБОРОНА
Швейцарія
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
Швеція
ПОВНА ЗАБОРОНА
ПОВНА
ЗАБОРОНА
ПОВНА ЗАБОРОНА
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона
часткова заборона


Вчитель: А як про алкоголь висловлювались відомі люди.
Цікаві вислови про алкоголь готувала група №4

5.    Презентація своєї роботи групою №4
Учні отримують аркуші із висловами відомих людей і із народної творчості.
Учні вибирають ті, які їм найбільше сподобались
Вислови:
Алкоголь - це анастезія, що дозволяє перенести операцію під назвою життя. Бернард Шоу

Спирт так само консервує душу і розум п'яниці, як він консервує анатомічні препарати.
 Лев Миколайович Толстой
Ніякі напасті і злочини не знищують стільки народу і народного багатства, як пияцтво.
Френсіс Бекон

П'яна людина — не людина, бо вона втратила те, що відрізняє людину від худобини, — розум. Пияцтво принижує людину, віднімає у неї розум, принаймні на якийсь час, і врешті-решт перетворює її на тварину.
Жан-Жак Руссо

П'яниця ніколи не рухається вперед ні в розумовому, ні в моральному відношенні.
Лев Миколайович Толстой
Чи знаєте, що п'є цей чоловік із стакана, що дрижить у його тремтячій від пияцтва руці? Він п'є сльози, кров, життя своєї дружини і своїх дітей.
Пияцтво — причина слабкості і хворобливості дітей.

Мислячий робітник не п'є, питущий робітник не мислить.         Август Бебель
У чарці нудьга шукає полегшення, легкодухість — хоробрості, нерішучість — упевненості, печаль — радощі і знаходять лише загибель
 Бенджамін Джонсон

П'яний здатний на такі діла, яких ніколи б і не замислив, якби не випив.
Джек Лондон

Сп'яніння є справжнім безумством, воно позбавляє нас наших здібностей.
Солон

Вино надає кожному, хто його п'є, чотири якості. Спочатку людина стає схожою на паву — вона пижиться, її рухи плавні і величаві. Потім вона набуває характеру мавпи і починає зі всіма жартувати і загравати. Потім вона уподібнюється левові і стає самовпевненою, гордою, впевненою в своїй силі. Але врешті-решт вона перетворюється на свиню і, подібно до неї, валяється в грязюці.
Абуль-Фарадж

Вино скотинить і звірить людину, робить її жорстокою і відволікає від світлих думок, тупить її.

Не пийте спиртних «напоїв». Питущим — отрута. Оточуючим — тортури.

Горілка біла, але красить ніс та чорнить репутацію.

Алкоголь — постачальник людей для в'язниць.

Хмільне завжди протягує нам руку, коли ми зазнаємо невдачі, коли ми слабшаємо, коли ми стомлені. Але обіцянки його брехливі: фізична сила, яку воно обіцяє, примарна, душевний підйом оманливий.

 Алкоголь — оманливий засіб для підняття продуктивної діяльності організму, але цілком надійний засіб, коли потрібно збавити розум.

Перед хмелем падко, в хмелю солодко, після хмелю гидко
Народна мудрість

Гуляти змолоду – помирати з голоду
Народна мудрість
Пити до дна – не бачити добра
Народна мудрість
Вино з розумом не ладить
Народна мудрість

Вчитель: давайте подумаємо, від кого чи від чого залежить чи буде наша молодь здоровою від алкогольної залежності.
Виступи учнів.
Підсумки:
Щоб змінити в першу чергу самого себе, а потім — і людей, які нас оточують, необхідно докласти деяких зусиль:
подолати звичаї і забобони, що змушують нас ставитися до алкогольних розчинів в красивих келихах як до хороших приятелів, а не як до наркотиків, що несуть смерть;
звільнитися від психологічної програми на вживання цих на­ркотиків шляхом усвідомлення суті поняття «спиртні напої», прихованої під такою безневинною назвою;
знеструмити потік брехливої інформації, яка не дозволяє нам і нашим близьким дізнатися правду про ці легальні наркотики;
максимально обмежити доступність алкоголю та інших нар­котичних речовин у власному будинку, районі, місті;
перешкодити залученню молодих «клієнтів» наркобізнесу до пива і сигарет — найбільш привабливих видів наркотичного само­отруєння.

Вчитель:
Лише сукупність цих заходів як на особистому, так і на державному рівні зможе врятувати від падіння у прірву нас і наших дітей. Тож давайте створимо свій сайт і розмістимо весь матеріал, який ми зібрали для того, щоб молодь, і не тільки вона, знали всю правду про алкоголь.

Алкоголь
Вперед ступати крок за кроком
Над прірвою, що у кінці.
Так марнувати рік за роком
З портвейну пляшкою в руці.
Дивитись в небо і не знати,
Що сонце світить ясно там,
А безпросвітно лиш вживати:
Вливати в себе сотні грам.
Перебиватись з дня на день,
Шукати де б і з ким хильнути.
Терпіти ниючу мігрень,
Вкінці під лавкою заснути.
А вранці з рота перегар
І під очима темні кола.
Це наслідки вина й водяри.
Чом то була не «Кока-кола»?
Вперед ступати крок за кроком
Над прірвою, що у кінці.
Так марнувати рік за роком
Зі смерті пляшкою в руці.

Вчитель: Давайте подивимось на екран на людей, для яких алкоголь став необхідним, і порівняйте їх з людьми, які просто живуть і радіють життю без наркотичної підтримки. Слайд 27

Слайд 28

ІІІ. Підсумок

Вчитель:
Дім — це одне з великих слів... Дім — це тепло, близька любима тобою людина, яка зустрічає тебе біля дверей, і протягує тобі руки. Вдома на тебе чекають. Тут твоя любов, і сюди приходять твої друзі.
Дім — велике слово. В нього є душа. Щаслива люди­на, в якої є свій добрий дім, а якщо душа пішла? Дім помирає. Він також смертний. І до болю гірко бачити такі будинки. Тут близька колись людина стає чужою, замість  привітних рук назустріч простягаються кулаки, замість  добрих слів — погрози. Таким стає всякий дім, в який разом з людьми поселяється алкоголь, з ним приходить  зло, біда, нещастя
Давайте зробимо так, щоб цього не було. Тільки тверезі  люди, твереза нація може бути сильною, мудрою, мати  свій дім.




Немає коментарів:

Дописати коментар